DOLAP NİKEL KAPLAMA

DOLAP NİKEL KAPLAMA

Dolap nikel kaplama çözeltileri  askı kaplama çözeltilerine kısmen benzer, yine de çok radikalce olmasa da çalışma  koşulları ayrılabilir. pH’ın 4’ten yukarı tutulmasının zorunlu olduğu durum olan çinko sağlamlaştırma durumu dışında  pH genellikle 4 değerinin etrafında tutulur. Yine de anot korozyonu alt bir pH da daha iyidir ve anot alanı sınırlıdır. Oksijen ve klorun serbest kalmasından kaçınmak için anot alanı mümkün olduğu kadar geniş olmalıdır.

 

Sıcaklık, dolap nikel için değişebilir. Bazı çözeltiler için 86-104°F, diğerleri için ise 104-140F. Yoğunluk da değişebilir. Tipik bir dolap için, yaklaşık olarak 24-32 inç uzun ve 16 inç çapta; yük; yük başına 1-1.5 A/dm2 değerleri arasındadır. Göz önüne alınacak diğer unsurlar ise, dolap yükü, yüzey alanı ve kaplama kalınlığıdır.

 

Dolap kaplaması hususunda göz önünde bulundurulması gereken unsurlar şunlardır: 1) Parçalar, dolapta serbestçe hareket etme yeteneğine sahip olmalıdır; 2) Yıkamayı ve durulamayı da kapsayacak şekilde titizce yapılacak yüzey hazırlığı gereklidir.